Wybieramy laptopa uniwersalnego

Tak zwani użytkownicy domowi niezwykle często poszukują laptopów do kilku zróżnicowanych zadań. Powinny one jednocześnie gwarantować szybkie i stabilne działanie podczas obsługi pakietu biurowego, przeglądarki internetowej odtwarzaczy multimedialnych, a także niektórych gier. Ile trzeba wydać na takie urządzenie?

Przeważnie sprzęt tej klasy kosztuje od 3000 do około 4000 złotych, czego doskonałym przykładem są Lenovo V310 oraz Asus P2530. Laptopy wpisują się w tę samą, średnią półkę jakościową i cenową. Warto jednak sprawdzić, który z nich okaże się lepszy.

Pojedynek na procesory i karty graficzne

Jeżeli chodzi o procesory, sprawa wygląda bardzo podobnie. Oba modele korzystają bowiem z szóstej generacji układów Intel Core typu Ultra Low Voltage, czyi takich, które charakteryzują się wyjątkowo niskim poborem mocy.

Na rynku najczęściej pojawiają się trzy konfiguracje omawianych laptopów. Wyposażone są one w procesory i3-6100U, i5-6200U oraz i7-6500U. Wszystkie układy posiadają dwa rdzenie, które są w stanie obsłużyć maksymalnie do czterech wątków jednocześnie. Niemniej, to właśnie procesor i7 gwarantuje najwyższą wydajność, jeżeli zależy nam więc na maksymalizacji uzyskiwanych osiągów, to jego powinniśmy poszukiwać w omawianych laptopach.

Pierwsze różnice pomiędzy nimi możemy zauważyć przyglądając się wykorzystywanymi przez nie kartom graficznym. Lenovo V310, poza jednostką zintegrowaną, działa przy użyciu AMD Radeon R5 M330, natomiast w najmocniejszej konfiguracji Asus P2530 znajdziemy kartę  Nvidia GeForce 920M. Obie posiadają 2 GB pamięci, jednostka GeForce wyróżnia się taktowaniem rdzenia równym 954 MHz i taktowaniem pamięci 1800 MHz. W karcie Radeon parametry te przyjmują kolejno wartości 1030 i 2000 MHz.

Biorąc pod uwagę osiągi, nieznacznie wygrywa karta GeForce. Gwarantuje ona uruchomienie takich gier jak FIFA 16, Dirt Rally, World of Warships, obsługując je o kilka-kilkanaście klatek na sekundę szybciej niż jednostka Radeon.

Jakość obrazu, pamięć i dyski twarde

Jak już zostało wspomniane, laptop uniwersalny powinien gwarantować odpowiednią jakość także podczas wyświetlania filmów. Za to natomiast odpowiada matryca. Biorąc pod uwagę dostępne konfigurację laptopów, najmocniejsze z nich gwarantują obsługę rozdzielczość Full HD (1920×1080), natomiast Asus P2530 występuje również w wersjach z matrycą w rozdzielczości HD (1366×768). Wszystkie matryce posiadają powłokę antyrefleksyjną, przewagą Lenovo jest natomiast podświetlenie LED. Odwzorowanie kolorów, kontrast i kąty widzenia prezentują się podobnie.

Remis możemy ogłosić w kategoriach związanych z obsługiwaną pamięcią RAM i dyskami twardymi. Oba laptopy gwarantują obsługę maksymalnie do 16 GB pamięci DDR4-2133, a także dysków HDD i SSD.

Werdykt

Choć różnice nie są duże, wydaje się, że lepszym wyborem okaże się laptop Asus P2530. Skąd taka ocena? Przede wszystkim ze względu na obsługiwaną kartę graficzną, która po prostu pozwoli nam na więcej. Wszystko to sprawia, że osoby szukające urządzenia „do wszystkiego”, powinny zainteresować się propozycją Asusa.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ