Wykres świecowy

Jeśli interesujesz się giełdą i zamierzasz rozpocząć przygodę z tradingiem, najpierw naucz się czytania wykresów. Są nie tylko podstawą dla wszelkich narzędzi giełdowych i oscylatorów, ale również stanowią samodzielne źródło informacji o tym, co dzieje się na rynku. Najbardziej przydadzą ci się podczas handlu walutami, ale to nie jedyne ich zastosowanie.

Czym jest wykres świecowy?

Ten sposób obserwowania giełdy pojawił się po raz pierwszy w Japonii, ale szybko przedostał się do Europy, gdzie również zyskał popularność. Nic dziwnego, bo za pomocą świec zobaczysz nie tylko ruch ceny, ale również tendencje rynkowe i to, jaka jest siła byków w stosunku do siły niedźwiedzi. Dzięki temu masz dużo lepszy ogląd aktualnej sytuacji giełdowej, co przekłada się na późniejsze skuteczniejsze decyzje.

Jak sama nazwa wskazuje, wykres składa się z pojedynczych świec. Każda z nich obrazuje ruch ceny w danym okresie czasu (w zależności od twoich ustawień). To sprawdzony system, na którym wielu traderów buduje swoją taktykę inwestycyjną. Dlatego też każdy broker, który oferuje handel walutami, posiada możliwość oglądu giełdy za pomocą wykresu świecowego.

 

Jak zbudowana jest świeca w wykresie świecowym?

Kiedy spojrzysz na dowolny wykres świecowy, zauważysz, że świecie występują w dwóch kolorach. Najczęściej są to albo czarny i biały, albo czerwony i zielony. Czarny i czerwony symbolizuje spadek ceny w stosunku do poprzedniej świecy. Natomiast biały i zielony adekwatnie — wzrost ceny. Oprócz tego każda świeca posiada górny i dolny lont oraz korpus.

Korpus jest najważniejszym i najbardziej widocznym elementem świecy. To jej najszersza część, która symbolizuje cenę otwarcia i zamknięcia pozycji. Jeśli kurs danego aktywa wzrósł (biały lub zielony kolor świecy), cena otwarcia to dolna granica korpusu, a cena zamknięcia — górna. Zaś jeśli kurs zmalał (czarny lub czerwony kolor), odczytujemy granice odwrotnie.

Co w takim razie symbolizują knoty (cienkie linie na górze i na dole korpusu)?

Pokazują ci, jaka w danym czasie była maksymalna i minimalna cena aktywa. Szczyt górnego knota to najwyższy kurs, jaki osiągnęła (np.) waluta, zaś najniższy punkt dolnego knota to kurs minimalny. Dzięki tym informacjom wyraźnie widzisz, jak aktywni są kupujący i sprzedający.

Jak widzisz, wykres świecowy jest bardzo dobrym źródłem informacji o tym, co aktualnie dzieje się na rynku. Gdy dobrze poznasz jego możliwości i cechy, uzyskasz potężne narzędzie do przewidywania zbliżających się ruchów cen, co zwiększy twoje zarobki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ