Celem nowoczesnego przedsiębiorstwa powinno być nie tylko sprzedanie określonej ilości dóbr i usług, ale też wdrożenie odpowiedniej strategii, dzięki której będzie można zoptymalizować koszty i zyski. Istnieje co najmniej kilka takich strategicznych wariantów prowadzenia przedsiębiorstwa.
Strategia Lean Management
Jest to najczęściej spotykana metoda zarządzania produkcją. Polega ona na maksymalnym zoptymalizowaniu procesu produkcji, by dostarczać klientowi tylko taki towar, który w 100 procentach jest mu potrzeby. Co ważne, procedura wytwarzania tegoż dobra winna być jak najbardziej uproszczona. Zgodnie z założeniem Lean Management konieczne ograniczenie kosztów do minimum i jednoczesne zoptymalizowanie łańcucha dostaw i technologii wytwarzania.
Strategia KanBan
To strategia, która nieprzypadkowo kojarzy się z językiem japońskim. Jej treść doskonale wpisuje się bowiem w przypisaną Japończykom wstrzemięźliwość i oszczędność. Celem tejże strategii jest maksymalne wyeliminowanie kosztów. które dla zwykłych przedsiębiorców są czymś naturalnym. Polityka zera braków, opóźnień, zapasów, kolejek, ale i maksymalnej efektywności w pracy z pewnością przyniesie zyski, ale wymaga ona również perfekcyjnego funkcjonowania całego otoczenia gospodarczego i to zwłaszcza pod kątem dostępności towarów.
Strategia Benchmarku
Polega ona na podpatrywaniu najlepszych w danej branży, by potem móc – tak jak oni – zyskać supremację w określonej specjalności. Naturalnie benchmarking nie musi oznaczać ślepego sugerowania się rozwiązaniami wprowadzonymi przez bardziej rozwiniętą konkurencję. To raczej zdolność do wdrożenia określonych rozwiązań z uwzględnieniem własnej sytuacji gospodarczej lub biznesowej.
Strategia zarządzania a raportowanie
Przyjęcie konkretnej strategii nie zależy wyłącznie od rodzaju prowadzonej działalności, ale też od sposobu prezentacji wszystkich istotnych danych dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa. Raportowanie – bo o nim mowa – powinno być skoncentrowane na kilku zasadniczych obszarach, w tym:
– wiarygodności danych, które muszą być przedstawione w sposób subiektywny i rzetelny,
– przejrzystości danych, co wiąże się m.in. ze sposobem ich przedstawienia (infografiki, wykresy),
– możliwości przetwarzania danych pod kątem potrzeb,
– ocenie danych i ich wpływie na realne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Podsumowując, przyjęta strategia w przedsiębiorstwie może być jedynie efektem prawidłowego przetwarzania raportów. To one są kluczowym zbiorem informacji, który decyduje o sposobie zarządzania firmą.