sklep internetowy

Według raportu ,,E-commerce w Polsce 2020’’ wysnuwają się dwie główne myśli. Po pierwsze w ogromnym stopniu rośnie liczba osób robiących zakupy przez internet. Po drugie do tego celu wykorzystywane są w dużym stopniu smartfony. Dokładny raport dotyczący tego zjawiska został przygotowany przez Gemius wraz z Izbą Gospodarki Elektronicznej. Jest to już 8 edycja tego badania. Co z niego wynika? Kto korzysta z oferty sklepów internetowych? Co i dlaczego kupują użytkownicy internetowi? Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/e-commerce-w-polsce-raport-za-2020-rok/ 

Jak prezentuje się raport e-commerce w naszym kraju?

W naszym kraju z zakupów internetowych korzysta już 73% wszystkich użytkowników. Jest to ogromna liczba w porównaniu do kilkunastu ostatnich lat. Można określić to mianem ,,lawinowego wzrostu’’. Rynek telekomunikacyjny w Polsce z roku na rok rośnie. Coraz więcej Polaków decyduje się na jakiś internetowy zakup. Od 2019 roku liczna osób, które zakupiły coś online wzrosła o 11%. Autorzy raportu ,,E-commerce w Polsce 2020’’ argumentują, że: 

,,ZNACZENIE MOŻE MIEĆ TU OKRES PANDEMII I OBOSTRZEŃ W ŻYCIU GOSPODARCZYM I SPOŁECZNYM, KTÓRY SKŁONIŁ WIELE OSÓB DO KUPOWANIA PRZEZ INTERNET’’.

Kto kupuje w sklepach internetowych?

Ludzie wybierający sklepy internetowe są najczęściej osobami do 34 roku życia, posiadający wykształcenie wyższe i oceniający swoją sytuację finansową jako dobrą. 

Z oferty sklepów internetowych chętniej korzystają kobiety, niż mężczyźni. Najliczniejszą grupę stanowią osoby w wieku 35-49 z wykształceniem średnim oraz ci mieszkający w miastach liczących powyżej 200 tys. mieszkańców.

pastedGraphic.png

Źródło: Gemius Polska

Co kupujemy przez internet i dlaczego?

Tradycyjną zaletą zakupów w internecie jest:

  • wygoda,
  • łatwość,
  • większa możliwość wyboru niż w sklepach stacjonarnych.

Co kupują Polacy?

Wśród najpopularniejszych kategorii są:

  • odzież wraz z dodatkami i akcesoriami,
  • buty,
  • kosmetyki/perfumy,
  • książki,
  • płyty,
  • filmy,
  • bilety do kina/teatru (badanie obejmuje rok czyli także czas sprzed zamknięcia kin i teatrów wymuszonego epidemią).

Jak internauci robią zakupy przez internet? 

Tak jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo istotną rzecz. Chodzi dokładnie o smartfony. Młodzi ludzie najchętniej do zakupów online wykorzystują telefony komórkowe. Ogólnie rzecz biorąc to najbardziej popularnym urządzeniem do zakupów internetowych jest laptop. Robiąc zakupy sięga po niego 80% badanych. Telefony wybiera 69% osób, a komputer stacjonarny 50% internautów. Niemniej jednak najmłodsi użytkownicy e-commerce zdecydowanie sięgają po smartfona – wybiera go 92% badanych osób w wieku 15-24 lat.

Zobacz też: http://www.challengegroup.pl/jak-rozlozyc-na-raty-zaleglosci-podatkowe/ 

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ