System kontroli dostępu jest zespołem wzajemnie powiązanych urządzeń elektronicznych oraz mechanicznych, których to działanie ma na celu ograniczenie użytkownikom dostępu do wybranych stref tego systemu. Identyfikacja użytkowników może odbywać się poprzez: odcisk linii papilarnych, tagi RFID, tablice rejestracyjne pojazdów, czy piloty radiowe.

Jak działa system kontroli dostępu?

Generalnie, systemy kontroli dostępów zbierają potrzebne informacje na podstawie nagromadzonych konfiguracji. To system decyduje o tym, czy użytkownik ma dostęp do sektora i uruchamia procedury mające na celu zezwolić lub zabronić przedostanie się użytkownika do konkretnej strefy. Elementami zaporowymi mogą w tym przypadku być: drzwi z zamkiem elektronicznym, rygle, bramki, szlabany, bądź bramy przesuwne. System kontroli dostępu cechuje się: pełną kontrolą nad obecnością użytkownika w strefach systemu, identyfikacją elektroniczną użytkownika, zrzutem na bieżąco zdarzeń występujących w obrębie systemu, sterowaniem zaporami, a także systemem anty – pass – back. Działanie systemu opiera się na współpracy urządzeń z identyfikatorami osobistymi. Pracę systemu kontroluje jeden komputer, stricte wyznaczający pracę oprogramowania. Wszystkie uprawnienia użytkowników nadawane są indywidualnie.

Nowoczesne rozwiązania elektroniczne

Korzystanie z takich rozwiązań elektronicznych zalicza się do innowacyjnego sposobu zarządzania przedsiębiorstwem. W związku z tym, należy bardzo dokładnie zastanowić się nad tym, jak ma być rozmieszczony taki system w naszej firmie. Wiele bowiem zależy od rangi podejmowanych inwestycji, czy zakresu działania przedsiębiorstwa. Im więcej ważnych transakcji i im większe jest przedsiębiorstwo, to tym bardziej należy zadbać o wskazane elementy. Zabezpieczenie poszczególnych stref przed niepożądanymi osobami najczęściej odbywa się przy pomocy czytników. Tylko wybrane osoby mają dostęp do stref. Tak precyzyjne kontrolowanie dostępu w firmie przynosi wyłącznie korzyści dla przedsiębiorcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ