Kolokacja serwerów to usługa polegająca na umieszczeniu swojego serwera w profesjonalnej serwerowni w celu zapewnienia mu właściwych warunków do działania. Na usługę taką decydują się zazwyczaj te firmy, które z różnych względów nie mogą zapewnić takich warunków we własnym zakresie. Kolokację serwerów oferuje coraz więcej firm, jednak tylko niektóre świadczą tego rodzaju usługi na najwyższym poziomie.

Serwerownia – najważniejszy element usługi
Najważniejszym elementem usługi jest zapewnienie fizycznej przestrzeni dla serwera klienta w specjalnym pomieszczeniu, czyli serwerowni. Jej parametry techniczne mają w przypadku kolokacji serwerów duże znaczenie. Należy na nie zwrócić uwagę, ponieważ serwerownia powinna zapewniać bezpieczeństwo sprzętu pod każdym względem, czyli przede wszystkim:
• chronić sprzęt przed fizycznym uszkodzeniem (np. zalaniem i pożarem)
• chronić sprzęt przed fizyczną kradzieżą (profesjonalne serwerownie są chronione przez 24 godziny na dobę)
• zapewniać serwerom optymalne warunki do pracy (niezbędny jest system awaryjnego zasilania, a także system klimatyzacji utrzymujący stałą temperaturę i wilgotność powietrza)
Zapewnienie fizycznego bezpieczeństwa dla serwerów jest na tyle ważne, że niektóre serwerownie mieszczą się w budynkach o specjalnej konstrukcji, a ich lokalizacja jest wybrana po analizie ryzyka występowania w danym miejscu klęsk żywiołowych.

Co jeszcze powinna zapewniać usługa kolokacji serwerów?
Zapewnienie miejsca w dobrze zabezpieczonej serwerowni to najważniejszy element usługi kolokacji, jednak nie jedyny. Dla klienta dość istotną kwestią jest przecież to, by powierzony zewnętrznej firmie serwer był zawsze sprawny. Jest to ważne nawet wtedy, jeśli serwer obsługuje jedynie stronę internetową. Nietrudno sobie wyobrazić jakim problemem może być jednak awaria techniczna serwera obsługującego duży sklep internetowy… Takie awarie oczywiście się zdarzają i zwykle przynoszą firmom ogromne straty finansowe, a nierzadko także wizerunkowe. Doskonale rozumie to firma Sprint Data Center, która w ramach usługi kolokacji serwerów zapewnia w standardzie nie tylko stabilne łącze z dostosowanym do potrzeb transferem, ale także natychmiastową i całodobową pomoc techniczną na wypadek awarii. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma korzystająca z usługi kolokacji może fizycznie mieścić się nawet kilkaset kilometrów od serwerowni i mieć pewność niezawodnej i ciągłej pracy serwera.
Kolokacja pozwala firmom ograniczyć koszty związane z utrzymywaniem serwera, ale stabilność działania urządzenia zależy od tego, z usług jakiego dostawcy się skorzysta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ