Jaki wybrać system CMS dla strony WWW?

Założenie własnej strony WWW nie jest trudnym zadaniem. W ramach usług hostingowych można korzystać m.in. z instalatorów aplikacji, które umożliwiają założenie strony internetowej z systemem CMS bez specjalistycznej wiedzy. Zanim jednak nasza strona zacznie działać, musimy się zdecydować, z którego systemu CMS chcemy skorzystać.

MS obowiązkowy? Nie zawsze…

System CMS jest rozwiązaniem, które umożliwia tworzenie serwisów dynamicznych, opartych na bazie danych, ale przecież nie wszystkie strony WWW tego wymagają. Na przykład strona wizytówka firmy może być serwisem statycznym. Najłatwiej taki serwis można założyć, wykorzystując do tego kreator stron WWW, który oferuje m.in. Az.pl. Wtedy klient samodzielnie wybiera, co chce mieć na stronie i jak ma wyglądać jego serwis. Hosting ma zapewniony przez firmę, która pozwala skorzystać z usługi kreatora.

Potrzebuję CMS-a – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele systemów CMS, których można używać całkowicie za darmo. Skupmy się jednak na trzech najbardziej znanych systemach, czyli WordPressie, Joomli! i Drupalu. W zasadzie od dawna rynek jest zdominowany przez pierwszy z wymienionych. Według danych serwisu W3Techs WordPress ma w tym momencie 60 proc. całego rynku CMS-ów, a biorąc pod uwagę wszystkie strony WWW, również niewykorzystujące CMS-a, ma on 30 proc. udziału. Dane z marca 2018 roku pokazują, że Joomla! cieszyła się zainteresowaniem 6,3 proc. webmasterów, a Drupal 4,4 proc.

Dowiedzmy się zatem nieco więcej o tych systemach.

  • WordPress – system, który zdobył rynek przede wszystkim swoją prostotą. Nawet osoby, które nie mają doświadczenia z takimi rozwiązaniami, są w stanie szybko zrozumieć, jak działa ten CMS. Jego plusem jest dostępność ogromnej liczby darmowych wtyczek i szablonów. Tak naprawdę za pomocą tego CMS-a można w prosty sposób stworzyć bloga, forum, sklep, katalog czy dowolny portal. Co najważniejsze, system ten jest nieustannie rozwijany, pojawiają się do niego aktualizacje. W sieci znajdziemy mnóstwo materiałów o tym, jak korzystać z WP i rozwiązywać przeróżne problemy. WP powstało jako CMS pod blogi, ale z czasem system ten zaczął być wykorzystywany do budowania przeróżnych stron, m.in. dzięki dostępnym wtyczkom/rozszerzeniom.
  • Joomla! – CMS, który cieszy się dziesięciokrotnie mniejszą popularnością. Ten system miał służyć do tworzenia portali i zarządzania społecznościami. Na pewno należy zwrócić uwagę na to, że jest zdecydowanie mniej intuicyjny niż np. WP. Joomla! będzie sprawiać problemy początkującym użytkownikom. W systemie tym mamy mnóstwo możliwości konfiguracyjnych – rozpoznanie ich wszystkich musi trochę trwać. Joomla! to również nieco trudniejsze aktualizowanie systemu. W styczniu 2019 roku w bazie wtyczek do tego CMS-a znajdowało się blisko 8 tysięcy pozycji, które podzielono na kategorie tematyczne. WP ma ich wielokrotnie więcej, jednak te 8 tysięcy to wystarczająca liczba, aby można było z ich pomocą wyciągnąć z Joomli! dodatkowe możliwości.
  • Drupal – to kolejny uniwersalny CMS, który pozwala prowadzić zarówno sklepy, jaki i serwisy informacyjne. Plusem tego rozwiązania jest kompatybilność z wieloma systemami zewnętrznymi. Jest on ceniony za stabilność i bezpieczeństwo. System ten jest wykorzystywany przez firmy, które prowadzą duże, wymagające częstych aktualizacji strony. Umożliwia on instalację licznych wtyczek i modułów, a wykorzystywany jest przez np. Uniwersytet w Oxfordzie czy stronę Komisji Europejskiej.

WordPress bezdyskusyjnym liderem

WP jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem CMS na świecie i trudno oczekiwać, aby mogło się to zmienić w nachodzących latach. Na pewno jest idealny dla początkujących, a pozostali, bardziej zaawansowani, powinni go sprawdzić nawet dla samego porównania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ