Wielu przedsiębiorców nie wyobraża sobie funkcjonowania bez konta bankowego. To z jego pośrednictwem wykonuje przelewy pensji dla pracowników, płaci za wynajem lokalu czy zakup towaru, a często także przyjmuje pieniądze od klientów za realizację usługi lub zakup towaru. Posiadanie konta jest także konieczne do prowadzenia rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Instytucje te rozliczają się tylko bezgotówkowo, a więc nie ma możliwości opłacenia składek czy podatku w ich kasie. W związku z tym obowiązkiem jest posiadanie rachunku bankowego. Wielu przedsiębiorców decyduje się łączy konto prywatne z firmowym. Jednak specjaliści podpowiadają, że nie jest to dobre rozwiązanie. Zobacz jak wybrać odpowiedni rachunek bankowy dla firmy.

Zalety osobnego konta firmowego?

Przepisy prawa nie zobowiązują przedsiębiorców do zakładania osobnego rachunku bankowego dla firmy. Zarówno małe, jak i duże podmioty gospodarcze firmowe pieniądze mogą trzymać na kontach osobistych ich właścicieli. Jednak zalet posiadania osobnego konta firmowego jest bardzo wiele. Oddzielny rachunek ułatwia prowadzenie rozliczeń księgowych, a także jest bezpieczniejszy przy kontroli Urzędu Skarbowego. Należy pamiętać, że inspektorzy mogą kontrolować jedynie konto bankowe, które jest wpisane do CEIDG.

Jak wybrać konto bankowe

Konta bankowe dla firm oferują wszystkie instytucje bankowe. Oznacza to, że wybór jest bardzo szeroki i przed wyborem konkretnego rachunku należy przeanalizować poszczególne propozycje. W tym miejscu należy nadmienić, że najprostszym i często też korzystnym rozwiązaniem jest założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym posiada się rachunek osobisty. Ułatwia to formalność, a także pozwala na wykonywanie bez kosztowych przelewów pomiędzy tymi kontami.

Bez względu na to, czy skorzysta się z tego rozwiązania, czy też wybierze założenie rachunku bankowego dla firmy w innej instytucji, dobrze jest zapoznać się z informacjami dotyczącymi: opłat za prowadzenie rachunku, wykonywanie przelewów (krajowych i zagranicznych), wypłatę i wpłatę gotówki we wpłatomacie oraz oddziałach, opłaty za przelewy do ZUS i US. Przy wyborze konta bankowego dobrze jest zwrócić uwagę na przejrzystość i jasność panelu, możliwość wykonywania operacji on-line również w wersji responsywnej strony oraz dodatkowe produkty oferowane przez bank.

Karta bankomatowa przy koncie biznesowym

Istotnym elementem przy wyborze rachunku bankowego dla firmy są opłaty, jakie trzeba ponosić z tytułu karty do bankomatu. Zazwyczaj jej wydanie wiąże się z comiesięcznym wydatkiem. Banki proponują zwolnienie z niego, jeśli spełni się konkretne wymagania np. wykona określoną ilość transakcji kartą lub wyda ustaloną przez bank sumę. Dobrze jest zapoznać się z tymi warunkami i zastanowić czy taka karta będzie konieczna oraz, czy jesteśmy wstanie spełnić, postawione przez bank warunki.

Jak założyć bankowe konto firmowe?

Bankowe konto dla firm można założyć w stacjonarnym oddziale banku lub też on –line. Aby móc je otworzyć konieczne są podstawowe dane firmy, takie jak regon, nip, kody PKD, adres przedsiębiorstwa, dane kontaktowe oraz data rozpoczęcie działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że konta nie da założyć się wcześniej niż przed oficjalnym otwarciem firmy. Dlatego przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie osobnego rachunku bankowego dla firmy, muszą pamiętać, aby po jego uruchomieniu dokonać stosownych zmian w CEIDG.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ