Jak poprawnie wystawić fakturę VAT z marżą

Faktura VAT marża jest jedną ze szczególnych form rozliczania podatku VAT. Stanowi ona pewne odstępstwo od ogólnych zasad opodatkowania VAT, a także rozliczania takiego podatku. Najogólniej mówiąc, na podstawie faktury VAT marża sprzedawca płaci jedynie podatek od naliczonej przez siebie marży, a nie od całej kwoty. Ten typ faktury przedsiębiorca może wystawić tylko w niektórych przypadkach. Jak to prawidłowo zrobić?

Kto może wystawiać faktury VAT marża?

Faktury VAT marża wystawia się tylko w określonych sytuacjach. Dokładnie określa je Ustawa o podatku od towarów i usług. Mówi ona, że wystawiać mogą je firmy, które świadczą usługi:

  • Turystyczne,
  • Dostawy dzieł sztuki, dostawy towarów używanych,
  • Dostawy przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

Zgodnie z prawem podmioty działające w wyżej wymienionych obszarach mają prawo wybrać, czy stosują faktury VAT marża, czy też będą rozliczać się za pomocą standardowych faktur VAT. Wybierając rodzaj dokumentu rozliczeniowego, przedsiębiorcy muszą pamiętać o wadach i zaletach każdego z nich.

Jak wystawiać faktury VAT marża?

Każda faktura z marżą powinna zawierać zestaw niezbędnych informacji. Te określone są przez prawo. Elementy, które obowiązkowo muszą znaleźć się na dokumencie to:

  • imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
  • numer NIP sprzedawcy i nabywcy,
  • data dokonania sprzedaży, a także datę wystawienia i kolejny numer faktury,
  • nazwa towaru lub usługi, jednostki miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
  • ogólna kwota należności (kwota ta powinna być określona cyframi i słownie),
  • odpowiednie oznaczenie faktury.

Istotne jest również prawidłowe oznaczenie faktury z marżą. W praktyce oznacza to, że dokument powinien zawierać adnotacje dotycząca rodzaju transakcji. Przyjęte w księgowości oznaczenia wyglądają następująco:

  • Dla sprzedaży usług turystycznych – „procedura marży dla biur podróży”,
  • Dla dostawy towarów używanych – “procedura marży – towary używane”,
  • Dla dostawy dzieł sztuki – “procedura marży – dzieła sztuki”,
  • Dla dostawy przedmiotów kolekcjonerskich i antyków – “procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Łatwe wystawianie faktury VAT z marżą w systemie księgowym wfirma.pl możliwe jest dla każdego przedsiębiorcy. Korzystając z pomocy systemu na się pewność, że żadnego z koniecznych elementów nie zabraknie, a dokument będzie wystawiony poprawnie.

Faktura VAT a faktura VAT marża

Faktura z marżą od tej tradycyjnej różni się tym, że nie może zawierać niektórych elementów. Do takich należą: cena jednostkowa netto towaru/usług, wartość sprzedaży netto, stawka podatku VAT, kwota podatku VAT liczna od sumy sprzedaży netto, wartość towaru lub usługi brutto.

Jak obliczyć marże?

Kwota marży jest różnicą między ceną sprzedaży a ceną nabycia. Wykonując to działanie, otrzymuje się kwotę marży brutto, czyli marżę netto z podatkiem VAT. Aby dowiedzieć się, jakiej wysokości podatek VAT będzie trzeba zapłacić do Urzędu Skarbowego, trzeba obliczyć różnicę pomiędzy marżą brutto a netto. Ręcznych obliczeń można uniknąć, korzystając z programów księgowych online, które robią to automatycznie. Ustalanie wysokości marży nie jest konieczne do samego wystawiania dokumentu księgowego, wysokości tej kwoty nie umieszcza się na fakturze. Obliczenia te trzeba jednak wykonać, w procesie rozrachunków z Urzędem Skarbowym, których żaden przedsiębiorca nie uniknie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ