Czym jest system SCADA?

System informatyczny SCADA jest wykorzystywany przede wszystkim w momencie przebiegu procesów technologicznych. Jest używany przez wiele firm, jakie za jego pomocą mogą uzyskać potrzebne wizualizacje, kontrolować przebieg procesu produkcyjnego oraz technologicznego.

System SCADA umożliwia kontrolę, ale i sterowanie procesami, które z kolei pozwalają na archiwizację danych i alarmowanie o pewnych zagrożeniach. SCADA jest to przede wszystkim system komputerowy, który jest funkcjonalnym narzędziem, ale nadrzędnym wobec sterowników, takich jak na przykład PLC. Dobrym przykładem takiego systemu będą przede wszystkim systemy takie jak:

– AutoLink,
– MicroSKADA,
– TRACE MODE,
– ECONTROL.

Niezwykle ważne systemy SCADA

Systemy SCADA to niezwykle ważne systemy dla wielu przedsiębiorstw, które za pomocą urządzeń tj. komputery i oprogramowania mogą na bieżąco nadzorować produkcję. Kontrola produkcji jest podstawą w wielu firmach przemysłowych, ponieważ nie tylko za ich pomocą można odpowiednio kontrolować wszelkie procesy, ale również zwiększać wydajność produkcji na hali. System SCADA bardzo szybko reaguje na wszelkie zagrożenia powstałe na produkcji, o których informuje osobę odpowiedzialną za proces produkcyjny.

Dlaczego warto korzystać z systemów SCADA?

Z systemów SCADA warto jest korzystać z wielu względów. Przede wszystkim za ich pomocą można bez problemu zbierać informacje na temat danych pobieranych z urządzeń oraz wszelkiego typu maszyn. Bardzo ważną sprawą również w przypadku korzystania z takiego oprogramowania będzie wizualizacja danych historycznych lub uzyskanych w czasie rzeczywistym. System SCADA wykorzystywany jest w przemyśle od dawna ze względu na to, że znacznie usprawnia pracę w firmie i umożliwia pełną kontrolę nad wszystkimi procesami. Co więcej taki system SCADA umożliwia zadanymi sterowanie procesami produkcyjnymi za pomocą specjalnego panelu. Dzięki temu operatorzy maszyn mogą na czas wykryć wszelkie niedogodności, w tym uzyskać informacje na temat alarmów, włączających się automatycznie w trakcie produkcji.

Zadania systemu SCADA

Głównym zadaniem systemów SCADA będzie odpowiednia kontrola i nadzorowanie procesów produkcyjnych.

Dla osób obsługujących maszyny jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż za pomocą panelu mogą nie tylko wprowadzać zmiany, ale również o czasie reagować na wszelkie niedociągnięcia lub zmiany. System SCADA znakomicie odnajduje się w przypadku urządzeń pomiarowych, wykonawczych, ale i sterujących.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ