Czy można utrzymać się ze sprzątania w Warszawie?

Stolica naszego kraju to dla wielu osób spełnienie ich zawodowych marzeń. Można powiedzieć, że do każdej profesji potrzebne są tu wykwalifikowane osoby i każdy znajdzie tu coś dla siebie. W tym artykule przyjrzymy się pracy ekip sprzątających, które wyrastają jak grzyby po deszczu. Kto jest ich klientem docelowym oraz czy łatwo utrzymać się w tej branży?

Sprzątanie w Warszawie

Sprzątanie w Warszawie pozwala wielu osobom na utrzymanie całej rodziny. Nic dziwnego – mnogość domów jednorodzinnych oraz biurowców sprawia, że powierzchni do czyszczenia jest bardzo dużo. Duże zarobki mieszkańców pozwalają na zatrudnienie sprzątaczek nawet do doraźnej pomocy w domu. W porównaniu do innych miast w Polsce popularnością cieszą się nie tylko profesjonalne ekipy sprzątające, ale także osoby, które swoją pracę wykonują bez opłacania składek i podatków. Mowa tu o popularnych gosposiach, które pomagają kobietom prowadzić dom. Zakres ich pracy jest bardzo zróżnicowany.

Problemem, z jakim spotykają się sprzątaczki, jest na pewno możliwość dotarcia do klienta oraz wybicie się na tle konkurencji. Dlatego wiele osób poszerza znacznie swoje obowiązki, oferując różne promocje oraz rabaty za polecanie do kolejnego klienta. Praktycznie każda szanująca się ekipa posiada własne środki czystości i nie obarcza ich zakupem klientów. Niektóre specjalizują się w sprzątaniu bardzo zanieczyszczonych miejsc, takich jak fabryki, co daje im przewagę nad konkurencją.

Klient docelowy

Klientami docelowymi są przede korporacje, przedsiębiorstwa oraz klienci indywidualni. Sprzątanie biurowców to najbardziej poszukiwane zlecenia – nie dość, że pracujemy w ciepłym zimą, a klimatyzowanym latem pomieszczeniu, to zazwyczaj nie ma tam powierzchni do czyszczenia, które mogły by sprawiać problemy, takie jak tłuste plamy po olejach czy innych chemikaliach. Korporacje mają jednak ten problem, że bardzo rzadko zatrudniają pojedyncze sprzątaczki. Wolą wykupić abonament w dużych firmach sprzątających, gdzie do pracy stawia się cała ekipa. Jest to spowodowane wielkością pomieszczeń do sprzątania. Jedna czy dwie osoby, po prostu nie dałyby rady odkurzyć, umyć podłóg i uporządkować biurek w wyznaczonym czasie.

Klienci indywidualni to również bardzo duża grupa odbiorców. Przede wszystkim dla osób, które sprzątają pojedynczo. Zatrudniający najczęściej szukają kogoś na stałe, kto się sprawdzi i kogo nie trzeba będzie zwolnić za jakiś czas. Nic dziwnego – wpuszczając obcego człowieka do domu zawsze jest jakaś obawa, że może okazać się oszustem. Dlatego tutaj dużą rolę odgrywa poczta pantoflowa i wzajemne polecanie się. Istnieją również agencje, które posiadają sprawdzony personel, jednak wtedy koszty sprzątania rosną.

Sprzątanie w Warszawie to dobry sposób, aby zarobić na swoje utrzymanie. Wiele osób funkcjonuje w ten sposób poprzez zatrudnienie legalne, jak i oferowanie swoich usług w szarej strefie. Decydując się na ten krok warto jednak pomyśleć nad założeniem własnej działalności i próbować oferować klientom takie usługi, aby były one unikalne – inne od konkurencji. Wtedy zyski mamy gwarantowane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ