Co powinieneś wiedzieć o przekaźnikach elektromagnetycznych?

0
1218

Automatyka przemysłowa to bardzo szerokie pojęcie, w ramach którego możemy znaleźć wiele elementów, układów i urządzeń, które pomagają w usprawnianiu codziennej pracy. Służą tworzeniu zautomatyzowanych systemów, czyli takich, w których praca wykonywana jest bez konieczności stałego jej nadzorowania przez ludzi. Co więcej, mają za zadanie sterować nią tak, by była jak najlepiej zoptymalizowana pod kątem obecnego obciążenia.

Czym jest przekaźnik elektromagnetyczny?

Najważniejsze, co należy powiedzieć na sam początek, to czym jest przekaźnik elektromagnetyczny. Jest to podstawowy element, który można spotkać praktycznie w każdej szafie sterującej. Jego praca polega na rozłączaniu i ponownym łączeniu obwodu elektrycznego, czyli, innymi słowy, na funkcjach włączania i wyłączania urządzeń, które podpięte są do tego obwodu.

Jak zbudowany jest przekaźnik elektromagnetyczny?

Przekaźniki elektromagnetyczne są najczęściej spotykanym typem przekaźników i występują między innymi w przemyśle, układach wodno-kanalizacyjnych i w budownictwie, w szczególności w domach inteligentnych.

ich budowa jest stosunkowo prosta, ponieważ składają się z cewki oraz styków. Styki to te miejsca, które łączą (lub rozłączają) obwód elektryczny. Następuje to na skutek przesunięcia specjalnej zwory do innej pozycji. Z kolei przesunięcie to jest możliwe, jeśli wygenerowane zostanie pole magnetyczne. Aby to zrobić, należy podać napięcie na cewkę indukcyjną. Płynący w niej prąd będzie wytwarzał wokół siebie pole magnetyczne, które z kolei wpłynie na zamykanie styków za pomocą przesuwającej się zwory.

Po zaprzestaniu podawania napięcia zniknie pole magnetyczne, a tym samym zostanie zwolniona sprężyna. Zwora odsunie się, rozłączając styki, a tym samym cały obwód elektryczny.

Rodzaje styków

W przekaźnikach elektromagnetycznych można spotkać trzy główne rodzaje styków: styki zwierne, przez które domyślnie, przed podaniem prądu na cewkę, nie płynie prąd. Drugi typ to styki rozwierne, które domyślnie przewodzą prąd, a podanie napięcia na cewkę powoduje ich rozwarcie.

Ostatnim i najczęściej spotykanym typem są styki przełączne, które łączą w sobie obie funkcje przedstawione powyżej. Po podaniu napięcia na cewkę (wysterowaniu jej) przechodzi on z jednego stanu do drugiego.

Napięcie zasilania

Jednym z najważniejszych parametrów pracy przełącznika elektromagnetycznego jest zakres napięcia roboczego, przy którym pracuje. Jest to napięcie podawane na obudowie, które może przyjmować zarówno postać prądu stałego (DC), jak i zmiennego (AC). Co więcej, ma bardzo różne wartości, między innymi 12 V DC, 24 V DC, 230 C AC lub 250 V AC. Dzięki temu mogą pracować w różnych układach i urządzeniach.

Główna funkcja

Najważniejsza funkcja przekaźników elektromagnetycznych to separacja galwaniczna układu o dużej mocy od układu o małej mocy. W ten sposób przekaźnik chroni wejścia i wyjścia układów przed błędami, zwarciami, przepięciami i w efekcie zniszczeniem. Dzięki przekaźnikom można też wykonać przełączenie obciążenia dużej mocy przy użyciu małej mocy. Dzięki temu pobór mocy, potrzebny do uruchomienia obwodu i znajdujących się w nim urządzeń, jest niewielki, co pozwala na istotną oszczędność.

Ostatnie zadanie przekaźników elektromagnetycznych to włączanie do jednego obwodu urządzeń o różnych napięciach znamionowych zasilania. W efekcie w jednym układzie mogą znaleźć się zarówno urządzenia zasilane prądem stałym, jak i zmiennym, a także wykorzystujące różne napięcia wejściowe.

Innymi słowy: przekaźniki elektromagnetyczne są wprost niezbędne w każdym układzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ