Przenoszenie danych przy zmianie komputera - przeczytaj, zanim zaczniesz

Życie każdego komputera kiedyś się kończy. Trzeba wtedy przenieść za pomocą pojemnego pendriva wszystkie zgromadzone przez lata dane na nowy sprzęt. Zależnie od wybranego momentu i metody może to być prosty i szybki proces lub spory problem.

Zawartość dysku zgraj na pojemny pendrive

Niektórzy kupują nowy laptop dopiero wtedy, gdy stary przestaje się włączać i nie da się już z niego korzystać. Lepiej jednak nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Wszystkie zgromadzone na komputerze pliki i programy zostaną wówczas utracone, a w najlepszym razie ich odzyskanie będzie niezwykle trudne. Może się to wiązać z drogim odzyskiwaniem danych u fachowca. Czasem gdy na dysku wystąpi błąd krytyczny, nic się już nie da zrobić.

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zgrywanie co jakiś czas na dysk zewnętrzny wszystkich najważniejszych danych. Można to raz na pół roku czy raz na rok. Nie musisz już kupować specjalnego dysku przenośnego. Współczesne pojemne pendrivy mają nawet 64 gb i więcej pojemności. Tyle powinno wystarczyć, chyba że masz dużą bibliotekę filmów czy gier. Zobacz ranking top 10 pojemnych pendrivów 64 gb i wybierz taki, który nie zajmie dużo miejsca, a przy tym będzie niezawodny. Niewielkie rozmiary to zaleta nowoczesnych pendrivów, bo możesz łatwo przechowywać całą zawartość swojego dysku w szufladzie czy plecaku.

Zawartość dysku zgraj na pojemny pendrive

Zanim użyjesz pojemnego pendriva…

Zanim nagrasz na swoim pojemnym pendrivie wszystkie dane, zrób porządek na komputerze. Jeśli nie zajmiesz się tym teraz, rozważ utworzenie specjalnych folderów na dokumenty czy zdjęcia na nowym laptopie. Chodzi o to, by nie przenosić gromadzonego latami bałaganu na nowy komputer. Dokonując porządków jeszcze na starym laptopie, możesz zrezygnować z nagrywania rzeczy, których nie potrzebujesz. Dzięki temu na nowym sprzęcie zaczniesz bez niepotrzebnych obciążeń.

Upewnij się, że na całą operację masz dużo czasu. Nowoczesne dyski są coraz szybsze, ale przenoszenie setek gigabajtów danych nadal może trwać godzinami. Upewnij się, że będziesz mieć w tym czasie spokojne miejsce do pracy. Nie chcesz, by okazało się, że ważnych plików nie ma już na starym komputerze, nie zdążyły się jeszcze skopiować na nowy, a pendrive w międzyczasie się zgubił lub uległ uszkodzeniu. Nie wyjmuj go z laptopa, gdy pliki jeszcze się kopiują.

Co się dzieje ze starym laptopem

Co się dzieje ze starym laptopem?

Kilka lat temu grupa kanadyjskich studentów dziennikarstwa sprawdziła, co dzieje się ze starymi komputerami. Trafili do Ghany, gdzie na śmietnisku znaleźli tysiące komputerów z Europy i USA. Co zaskoczyło ich najbardziej to fakt, że na tych komputerach można było znaleźć prywatne dokumenty, takie jak numery kart kredytowych, a w jednym wypadku nawet dane ważnych kontraktów zbrojeniowych amerykańskiego rządu. Okazało się, że nie każdy myśli o bezpieczeństwie plików, gdy pozbywa się starego laptopa.

Aby mieć pewność, że nikt nie znajdzie danych, lepiej po przeniesieniu ich na nowy komputer skasować wszystko. Następnie trzeba jeszcze tylko zrobić coś, o czym wielu zapomina – opróżnić kosz. Później można już spokojnie pozbyć się przestarzałego sprzętu.

[Głosów:57    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ