Czy warto postawić na dysk SSD 1 TB

Nowoczesne technologie wymagają obsługi coraz to większej ilości danych. Czy odpowiedni dysk SSD może w tym pomóc?

Nowoczesny dysk na potrzeby współczesnego człowieka – czym powinien wyróżniać się magazyn danych?

Aktualnie panuje moda na dyski wykonane w technologii SSD. Tego typu urządzenia obsługują swój magazyn pamięci zgodnie ze standardem flash, a nie dotychczasową metodą fizycznego, mechanicznego zapisu. Starsze dyski HDD nie zniknęły jednak z rynku, a wręcz odwrotnie – wciąż są na nim obecne i wykorzystywane szczególnie w sytuacji, gdy do przechowania jest ogromna ilość danych. Nawet najpojemniejszy dysk wykonany w technologii SSD nie jest w stanie dorównać średniej klasy HDD na tym tle. Najbardziej pojemne SSD sięgają powoli po rekordowe 3 TB pojemności (w przypadku modeli komercyjnych), a zazwyczaj widzimy jedynie dysk 1 TB, podczas gdy HDD o takiej pojemności dostaniemy w większości elektromarketów. Mamy tu więc pewnego rodzaju konfrontację – z jednej strony możemy cieszyć się sporym zasobem danych przechowywanym na dysku, który działa bardzo szybko, z drugiej strony możemy mieć dostęp do większej ilości tych plików. Ale spokojnie – z tej konfrontacji da się wyjść zwycięsko.

Jak wybrać dysk SSD, który będzie odpowiadał na nasze potrzeby?

Kluczowe w wyborze dysku jest to, by zastanowić się, do czego on nam w zasadzie jest potrzebny. W większości przypadków dysk ma być magazynem danych, bazą do funkcjonowania systemu, a także tym komponentem, który nie pochłonie naszego budżetu tak mocno jak procesor czy karta graficzna. Warto jednak zadbać o to, by wybrać model wysokiej klasy, który pochodzi od sprawdzonego producenta. Dzięki temu nasz SSD będzie działać znacznie dłużej niż przeciętny HDD. Zasadniczo rzadko kiedy dochodzi do awarii tego typu urządzeń – przeważnie jest tak, że dysk SSD „przeżywa” swoją generację i jest zmieniany, a nie wyrzucany do kosza po kilku latach. Pamięć flash w tym przypadku jest wręcz „nieśmiertelna” i dobrze radzi sobie nawet z uszkodzeniami stricte mechanicznymi.

Osoby, które szybko potrzebują dużego magazynu danych, mogą z powodzeniem wybrać HDD lub pojemny dysk solid-state, np. dysk SSD 1 TB.

Natomiast osoby, którym zależy na wydajności w podstawowych zadaniach i obsłudze systemu, a także plików, które przechowywane są na danym dysku, powinny zadbać o to, by dysponować dyskiem SSD – taką ich liczbą i o takiej pojemności, jaka pozwoli na zaspokojenie potrzeb codziennej eksploatacji komputera.

Można także łączyć SSD i HDD – to bardzo popularne rozwiązanie. Pozwala na wykorzystanie SSD jako dysku systemowego, a HDD jako magazynu mniej przydatnych danych.

Jaki dysk SSD do laptopa lub urządzenia mobilnego wybrać?

Dysk SSD do laptopa to zgoła inny temat. W przypadku sprzętu mobilnego znaczenia zaczyna nabierać m.in. kompaktowa obudowa 2,5 cala, a także mniejsza absorpcja energii przy pracy dysku. Dodatkowo pracując na laptopie, praktycznie cały czas staramy się być w zasięgu sieci. Pozwoli nam to na skorzystanie z dużych magazynów danych w chmurze. Pamiętajmy jednak, że obsługa sieci wymaga odpowiedniej ilości czasu i przepustowości łącza, a z tym może być różnie. Dlatego w tym wypadku postawienie na pojedynczy dysk SSD 1 TB wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Z jednej strony otrzymujemy magazyn danych o sporej pojemności, z drugiej strony cieszymy się sprawną obsługą wszystkich programów, a z trzeciej strony oszczędzamy baterię. No i nie jesteśmy tak zależni od chmury, co też jest sporą wartością dodaną. Bo nawet gdy mamy zasięg, mogą wystąpić problemy w dostępie do danej usługi (np. związane z blokadą regionalną).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ