Własna strona internetowa lub usługa online to może być dobry sposób na biznes. Aby jednak je uruchomić, trzeba jeszcze umieścić odpowiednie pliki na serwerze podłączonym do internetu. W tym celu można skorzystać z usługi hostingu. Wiele osób myli jednak serwer i hosting. Tymczasem obydwa te terminy nie znaczą wcale to samo.

Zaistnienie w internecie nie jest wcale trudne. Nie trzeba ograniczać się przy tym do serwisów społecznościowych czy do korzystania z różnych platform. Własna strona wymaga jedynie domeny internetowej, plików CMS-u lub szablonu strony www i już prawie gotowe. Prawie. Trzeba to wszystko umieścić jeszcze na serwerze. Tylko w taki sposób nasza strona www będzie ogólnodostępna i każdy będzie mógł ją przeglądać. Wchodzimy zatem na stronę pierwszego lepszego dostawcy usług internetowych, a tam ukazuje się naszym oczom zakładka z hostingiem i zakładka z serwerami. Czym różni się jedno od drugiego?

Czym jest serwer?

Zacznijmy od serwera, ponieważ bez niego hosting nie byłby możliwy. Serwer to po prostu urządzenie, które na stałe jest podłączone do internetu i wykonuje żądania wysłane przez klienta. Teoretycznie każdy komputer może być takim serwerem, ale w praktyce wykorzystuje się do tego profesjonalne urządzenia. Serwery gromadzone są w Centrach Danych i charakteryzują się pojemnymi, szybkimi dyskami, dużą pamięcią RAM, wydajnymi procesorami itd. To urządzenia, które potrafią przechowywać olbrzymie ilości danych, a zarządzają nimi specjaliści nazywani administratorami serwerów. W praktyce można spotkać różnego rodzaje serwery, np. dedykowane, poczty elektronicznej, FTP czy webowe. Wróćmy teraz do kwestii hostingu.

Serwery

Czym różni się hosting od serwera?

Jak wyjaśniliśmy wyżej, serwer jest fizycznym urządzeniem, które jest stale podłączone do internetu i przechowuje dane. Tymczasem hosting jest usługą udostępniania miejsca na serwerze. Na jednym fizycznym urządzeniu mogą być gromadzone dane bardzo wielu klientów, dlatego mówimy wtedy o hostingu współdzielonym. Właśnie z hostingu możemy skorzystać, gdy chcemy uruchomić wspomnianą na początku artykułu przykładową stronę internetową. W zależności od potrzeb usługodawcy mogą oferować różne pakiety hostingu z różną przestrzenią dyskową i limitem transferu. Warto zwrócić uwagę, że wielu renomowanych dostawców proponuje hosting w pakiecie z dodatkowymi usługami. Na przykład Domeny.pl umożliwiają nie tylko przetestowanie przez 2 tygodnie hostingu za darmo, ale również dodają do pakietu domenę, dostęp do SSH itp.

Wiedząc, czym różni się hosting od serwera, możemy bardziej świadomie korzystać z usług firm hostingowych i lepiej planować zaplecze techniczne naszego internetowego projektu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ