Urządzenia fiskalne są dziś wykorzystywane w sklepach internetowych, które reprezentują różne branże. Firmy te używają kas rejestrujących do prawidłowego prowadzenia ewidencji oraz wystawiania paragonów. A jeżeli w przyszłości sklepy działające w e-commerce będą chciały kontynuować obsługę klientów indywidualnych, muszą się liczyć z koniecznością wymiany urządzenia fiskalnego.

Nowe przepisy i online’owe kasy fiskalne

Technologie sprzedaży z roku na rok coraz bardziej się rozwijają. Natomiast zmiany w przepisach, do których dojdzie już 1 stycznia 2018, będą w przypadku kas rejestrujących prawdziwym przełomem. Na początku przyszłego roku zostanie bowiem wprowadzony nowy system fiskalizacji. Jednym z jego rezultatów będzie pojawienie się kas online. Urządzenia te zaczną na bieżąco współpracować z centralnym repozytorium, czyli serwerami nadzorowany przez Ministerstwo Finansów.

A to nie wszystkie zmiany, do których ma dojść w 2018 roku – wraz z ustanowieniem systemu kas online. Co więcej, dla sklepów działających w e-commerce może to oznaczać szansę na unowocześnienie obsługi klientów. W 2018 kasy pozwolą m.in. na realizowanie paragonów w formie elektronicznej. Równocześnie jednak, wprowadzenie systemu online będzie się wiązało z obowiązkiem dostosowania firmy do zmian w regulacjach prawnych. Innymi słowy, także sklepy internetowe czeka instalacja nowych kas fiskalnych.

Termin wymiany urządzenia rejestrującego

Informacje na temat terminu wymiany obecnych kas fiskalnych można znaleźć w projekcie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów. Wspomniany dokument nie podaje jednak konkretnej daty, w której miałoby to nastąpić. Zamiast tego, projekt Rozporządzenia mówi wprost, że przedsiębiorcy będą mogli korzystać z dotychczasowych urządzeń także po ustanowieniu systemu online. Natomiast obowiązek wymiany kasy rejestrującej wystąpi wtedy, gdy wygaśnie homologacja urządzenia stosowanego obecnie.

Ustawodawca przewiduje, że stopniowe zastępowanie technologii sprzedaży może potrwać nawet 3 lata – licząc od momentu wprowadzenia nowego systemu. Pomimo tego, że wymiana kas fiskalnych rozpocznie się w 2018 roku, wiele urządzeń będzie jeszcze wtedy posiadało ważne homologacje GUM. W związku z tym, w przypadku niektórych e-sklepów obowiązek zainstalowania nowego modelu wystąpi dopiero w 2019 lub 2020 roku. Dzięki temu sprzedawcy internetowi zyskają więcej czasu na wdrożenie kasy fiskalnej online oraz dostosowanie swojego biznesu do zmian w przepisach.

Zdalna aktualizacja kas od 2018 roku

Dużo wskazuje na to, że zmiany w funkcjonalnościach kas fiskalnych, które zapowiedziano na 2018 rok, otworzą możliwości do dalszego rozwijania technologii sprzedaży. Okazuje się bowiem, że nowe urządzenia rejestrujące będą w przyszłości aktualizowane niemal w taki sam sposób, jak współczesne laptopy, smartfony czy tablety. Producenci poszczególnych modeli zyskają po prostu możliwość tworzenia nowych wersji oprogramowania kas fiskalnych. Natomiast przedsiębiorcy nie będą musieli kupować kolejnych urządzeń, aby skorzystać z dodatkowych funkcji. Kiedy nowa wersja programu pracy zostanie zatwierdzona przez Główny Urząd Miar, właściciele kas fiskalnych online po prostu zaktualizują swoje modele.

Źródło: www.infoss.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ