Prawidłowe zabezpieczenie sieci w przedsiębiorstwie jest niezbędne do jej niezakłóconego i bezpiecznego funkcjonowania. W czasach, gdy cyberprzestępczość może być równie szkodliwa jak fizyczne włamanie, administratorzy stają przed niezwykle odpowiedzialnym zadaniem uchronienia istotnych danych przed najróżniejszymi typami ataków. Hakerzy wykazują się niezwykłą finezją i przebiegłością, znajdując słabe strony wszystkich rozwiązań mających zapewnić bezpieczeństwo sieci. Na rynku z biegiem lat pojawiło się bardzo wiele urządzeń; każde z nich miało skupiać się na innym aspekcie zagrożeń w sieci. Zakup oraz eksploatacja tylu urządzeń jednocześnie może dla wielu osób wydawać się nieco bezsensownym i mało wydajnym rozwiązaniem. Z pomocą przychodzą urządzenia zwane UTM (Unified Threat Management). Są to profesjonalne zapory sieciowe, które pozwalają na połączenie w jednym urządzeniu wielu typów zabezpieczeń niezbędnych do zapewnienia maksymalnej ochrony sieci firmowej.

Co wchodzi w skład zapory sieciowej UTM?

Jakie zabezpieczenia zostały połączone, aby stworzyć wspólny, wielofunkcyjny produkt, jakim jest UTM? Przede wszystkim klasyczna zapora sieciowa, która chroni przed niechcianym dostępem do danych przesyłanych wewnątrz sieci. Dodatkowo, UTM wyposażony jest również w system wykrywania oraz blokowania włamań, filtry antyspamowe, filtry przeznaczone dla skrzynek e-mailowych, skanery antywirusowe, czy zabezpieczenia pozwalające na ochronę chmur obliczeniowych i urządzeń peryferyjnych.

Po zakupie i zainstalowaniu zapory typu UTM użytkownik może cieszyć się: kontrolą aplikacji, zabezpieczeniem przed złośliwym oprogramowaniem, ochroną antywirusową, zabezpieczeniem ruchu w sieci lokalnej, tworzeniem połączeń zaszyfrowanych typu VPN czy ochroną przed oprogramowaniem szpiegującym i spamem. Te wszystkie funkcje zastosowane jednocześnie, w spójny i uzupełniający się sposób, gwarantuję bardzo wysoki poziom zabezpieczenia sieci w przedsiębiorstwie. Niestety, ilość zagrożeń w cyberprzestrzeni stale rośnie, dlatego prócz dobrej zapory sieciowej ważna jest świadomość pracowników w kwestiach ryzykownych zachowań. Na pewno jednak zdecydowanie łatwiej jest uchronić dane, jeśli stosuje się porządny system zabezpieczeń.

Zalety rozwiązań UTM

Pierwszą korzyścią, którą na pewno zauważy każdy użytkowników UTMu, jest niski koszt eksploatacji. W porównaniu do sieci, w których wykorzystuje się jednocześnie wiele różnych urządzeń zapewniających bezpieczeństwo, sieci chronione poprzez UTM generują mniejsze koszty, co z pewnością stanowić będzie ogromne znaczenie dla administratorów sieci w mniejszych lub średnich firmach, których budżet jest ograniczony, a wydatki stale się mnożą. Zakup jednego, wielofunkcyjnego urządzenia z pewnością jest tańszy i bardziej opłacalny niż inwestycja w kilka różnych produktów, które niekoniecznie wykażą się kompatybilnością.

Następna zaleta, na którą warto zwrócić uwagę to łatwość zarządzania urządzeniem. Zastosowanie jednego, wygodnego w użyciu i intuicyjnego interfejsu pozwala na usprawnienie pracy administratora sieci. Wszystkimi usługami można sterować z jednego panelu, co gwarantuje zaoszczędzenie czasu, a co za tym idzie – ogólne usprawnienie pracy przedsiębiorstwa. Wszystkie rozwiązania związane z bezpieczeństwem wprowadzane są szybko, sprawnie i bez dodatkowych utrudnień.Więcej o typach urządzeń oraz ich funkcjonalnościach można przeczytać w tym  artykule: Co to jest UTM i dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

Lider wśród producentów UTMów – Fortinet

Użytkownicy poszukujący rozwiązań najwyższej jakości z pewnością powinni zainteresować się produktami marki Fortinet. Są to urządzenia przeznaczone do użytku profesjonalnego, które na pewno spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców. Firma Fortinet od lat zajmuje się tworzeniem nowatorskich i najbezpieczniejszych rozwiązań zabezpieczających. Wszystkie technologie zostają opracowane jako spójna całość, a nowe zagrożenia są stale badane, aby klienci zawsze mogli czuć się pewnie w kwestiach zabezpieczenia sieci firmowej. W szerokiej gamie urządzeń oferowanych przez firmę Fortinet znajdą coś dla siebie zarówno przedstawiciele mniejszych firm, jak i nieco większych przedsiębiorstw, niezależnie od profilu działania i wielkości posiadanego centrum danych.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z produktami marki Fortinet bądź ogólnie z urządzeniami typu UTM – gorąco zachęcamy do konsultacji z pracownikami thomas it.
Zabezpieczenia Fortinet posiadają wiele certyfikatów poświadczających ich wysoką jakość oraz funkcjonalność.

Czy warto zakupić urządzenie typu UTM?

Oczywiście, że tak! Cyberbezpieczeństwo jest niesamowicie ważne, a ryzyko utraty istotnych danych może wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi i problemami dla firmy. Każdy z administratorów sieci powinien jako jeden ze swoich priorytetów wybrać właśnie stałe zwiększanie poziomu bezpieczeństwa sieci firmowej. Dodatkowo, UTM umożliwia równomierne obciążenie sieci, co znacznie przyspiesza jej pracę. Z pewnością taka inwestycja jest opłacalna i przyniesie wiele korzyści w przyszłości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ