Serwer dedykowany – 5 kwestii, które warto przeanalizować przed jego wyborem

Serwery dedykowane zapewniają dużą swobodę w zarządzaniu, niezależność i niezawodność działania usług webowych lub portali internetowych. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór określonego serwera, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Wymagające i mocno rozbudowane projekty internetowe potrzebują solidnego fundamentu, który zapewni im szybkie, bezawaryjne działanie. Takim fundamentem są serwery dedykowane. To rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów. Nie trzeba oczywiście od razu kupować serwera dedykowanego, wystarczy go po prostu wynająć. Renomowani dostawcy usług internetowych mają w swojej ofercie szeroką gamę takich serwerów (np. firma Domeny.pl). Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając serwer dedykowany.

1. Czy serwer jest nowoczesny?

Renomowany dostawca powinien zapewniać najnowocześniejsze serwery dedykowane, jakie dostępne są na rynku. Tylko takie urządzenia warto wynajmować. Nowoczesny serwer korzysta z innowacyjnych technologii, które zapewniają nie tylko dobre parametry pracy i niezawodność, ale również wysoki poziom bezpieczeństwa.

2. Czy dostaniemy nielimitowane łącze?

Komercyjny projekt internetowy wymaga płynnego, szybkiego działania. Użytkownik nie może czekać długo na odpowiedź serwera, bo to zniechęci go do korzystania z usługi. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy dostawca serwera dedykowanego zapewnia szybkie łącze bez ograniczeń. Oczywiście im szybsze łącze, tym lepiej.

3. Czy można liczyć na backup FTP?

Powiedzenie „przezorny zawsze ubezpieczony” sprawdza się nie tylko na rynku ubezpieczeń. Warto podobną filozofię stosować odnośnie do infrastruktury IT. W czasach coraz większego cyberzagrożenia należy zwrócić uwagę, czy dostawca serwera zapewnia automatyczny backup. Przyda się również na wypadek awarii. Nie trzeba będzie się przejmować kopiami bezpieczeństwa, gdy dostawca zapewni przynajmniej 30-dniowy backup FTP.

4. Czy serwer jest zlokalizowany w Polsce?

Nie bez znaczenia jest również to, gdzie zlokalizowany jest serwer. Najlepiej wybrać taki, który jest zlokalizowany w Data Center na terenie Polski. Dzięki temu opóźnienia w odpowiedzi serwera będą zdecydowanie mniejsze niż w przypadku urządzeń, które znajdują się na przykład w Stanach Zjednoczonych.

5. Czy mamy zapewnione wsparcie specjalistów?

Ostatnia kwestia, ale nie mniej istotna od pozostałych, to wsparcie techniczne. Jeszcze przed wyborem serwera należy sprawdzić, na co można liczyć w przypadku awarii lub problemów z działaniem urządzenia. Najlepiej, jeśli dostawca usługi zapewnia dedykowaną linię kontaktową ze specjalistami, którzy przez całą dobę i siedem dni w tygodniu zapewniają support.

Serwery dedykowane to rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów i dlatego wybór takiego serwera powinien być przemyślaną decyzją. Trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii, wśród których kluczowa nie jest wcale cena.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ