Czym są kredyty samochodowe

Kredyt na samochód to wymierna pomoc przy nabyciu pojazdu. Czy kredyty samochodowe są opłacalne i jak wybrać najlepszą ofertę?

Kredyty samochodowe – sposób na kupno nowego auta

Zakup samochodu to bez wątpienia ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka – i nie ma tu większego znaczenia, czy chodzi o auto prosto z taśmy produkcyjnej, czy też z rynku wtórnego. Niemal zawsze też taka transakcja wiąże się z wydatkiem sporej sumy, na co jednak nie każdego stać. A przecież czasem samochód jest po prostu niezbędny. W takich sytuacjach (a także wielu innych) bardzo pomocne okazują się kredyty samochodowe. To rodzaj pożyczki z banku, dzięki której możesz sfinansować zakup pojazdu. Oczywiście nie jest to bezzwrotna przysługa i instytucja finansowa musi na tym zarobić, niemniej w wielu przypadkach to najlepsza droga do uzyskania środków na zakup auta. Pewną alternatywą jest zwykły kredyt gotówkowy, często jednak ma on gorsze warunki finansowania i spłaty niż kredyty samochodowe. Zresztą banki w kredytach samochodowych wykazują się raczej liberalnym podejściem i są skłonne do pewnych ustępstw, np. w kontekście zmian harmonogramu spłat. Warto też dodać, że kredyty samochodowe pozwalają na zaciągnięcie pożyczki nie tylko na zakup auta, ale również np. skutera, motocykla czy jachtu.

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Na rynku dostępnych jest wiele kredytów samochodowych, początkowo można nawet dość łatwo zgubić się w tak szerokim wyborze. Dlatego przystępując do poszukiwań najlepszej oferty pożyczki z banku, zaleca się zastosowanie do kilku praktycznych wskazówek, dzięki którym podejmiesz odpowiedzialną i racjonalną decyzję. Pierwszym krokiem jest… wybór auta. Dokładnie tak, gdyż w kredycie na samochód należy wskazać konkretny model pojazdu, często też staje się on zastawem zobowiązania do czasu wygaśnięcia umowy (czyli spłaty pożyczki). Znając mniej więcej wartość auta, możesz oszacować kluczowe elementy niezbędne do zaciągnięcia kredytu:

  • wysokość posiadanego wkładu własnego,
  • wysokość spłacanej raty.

Jak powszechnie wiadomo, kredyt spłaca się poprzez ustalone raty, na ich wysokość wpływa kilka istotnych czynników. Wśród najistotniejszych należy wymienić: oprocentowanie kredytu, wartość kupionego pojazdu, zdolność kredytową pożyczkobiorcy, wysokość wkładu własnego, wiek pojazdu czy ustalony czas spłaty zobowiązania. Nie można zapominać, że w całkowite koszty kredytu wliczane są także np. prowizje i ubezpieczenia (obowiązkowe lub nieobowiązkowe).

Możesz nieco ułatwić sobie wybór kredytu na samochód, zanim udasz się do banku lub skontaktujesz się z placówką drogą telefoniczną czy elektroniczną. W tym celu polecane są różnego rodzaju wyszukiwarki i porównywarki kredytowe, gdzie możesz określić wspomniane wcześniej parametry i wskaźniki – oczywiście z pewnym ryzykiem błędu. Pamiętaj również, aby przed podpisaniem umowy o kredyt dokładnie zapoznać się z jej warunkami – w ten sposób unikniesz akceptacji niekorzystnej oferty. Kredyty na samochód to powszechnie wykorzystywana metoda finansowania zakupu auta, należy jednak korzystać z niej rozważnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ