Wiele polskich sklepów internetowych działa w oparciu o gotowe platformy e-commerce. Znacznie mniejsza ilość firm decyduje się na wdrożenie własnego oprogramowania. Pierwsze rozwiązanie jest łatwiejsze i szybsze, ale czy jest przyjazne pod kątem SEO? Zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Czym charakteryzują się gotowe platformy e-commerce?

Platformy e-commerce to rozwiązanie idealne dla początkujących firm, które w planach nie mają osiągać bardzo dużych wyników sprzedażowych. W ramach abonamentu klient wykupuje od dystrybutora dostęp do oprogramowania, które wystarczy odpowiednio skonfigurować by móc rozpocząć sprzedaż internetową. To rozwiązanie cechuje się w większości przypadków dość zamkniętą strukturą, co dla użytkownika oznacza tyle, że w przypadku chęci rozbudowy sklepu o konkretną funkcję może on nie mieć takiej możliwości.

Obecnie dostępnych jest ponad 20 platform umożliwiających szybkie rozpoczęcie prowadzenie sklepu internetowego. Funkcjonalność danego oprogramowania w główniej mierze zależna jest od dystrybutora i od zespołu programistów pracujących nad platformą. Jest to z pewnością bardzo duża przeszkoda dla zaawansowanych i popularnych sklepów, które nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek ograniczenia. Zaletą gotowych rozwiązań jest fakt, że wystarczy chwila, by wystartować ze sprzedażą online. To dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które prawdopodobnie nie będą osiągały sporych wyników oraz przyciągały setek tysięcy użytkowników miesięcznie.

Platforma e-commerce a pozycjonowanie

Opisywane we wcześniejszej części artykuły platformy z reguły wyposażone są w specjalne narzędzia SEO. Niestety nie wszystkie oferują takie same możliwości. Kolejną wadą może być fakt, że niektóre rozszerzenia, które są koniecznie do pozycjonowania, mogą być płatne (np. w platformie PrestaShop).

Prowadząc sklep internetowy należy zdać sobie sprawę z tego, że SEO jest kluczową kwestią w celu osiągnięcia sukcesu. Obecnie można zauważyć, że internet aż kipi od napływu kolejnych sklepów online. Każda, nawet mała firma, zdała sobie sprawę z tego, że obecność w wynikach wyszukiwarek jest czymś ważnym. Gotowe platformy e-commerce oczywiście oferują rozwiązania SEO, jednakże jest to w pewien sposób ograniczone i niekiedy płatne.

Najpopularniejsze platformy e-commerce to: Shoper, PrestaShop, Redcart, Clickshop oraz Shoplo. Każdy z tych systemów oferuje swoim klientom odpowiednie narzędzia do pozycjonowanie, takie jak np. stworzenie przyjaznych linków do produktów i kategorii, ustawienie opisów meta oraz nadanie obrazkom tytułów SEO.

Własne oprogramowanie

Alternatywą dla gotowych platform e-commerce są platformy dedykowane, czyli oprogramowanie, które tworzone i dostosowywane jest specjalnie pod potrzeby klienta. Zamawiający może mieć wpływ na dosłownie każdy element i aspekt tworzonego systemu. Ogromną zaletą własnego oprogramowania e-commerce jest przede wszystkim nieograniczona możliwość rozbudowy oraz rozwoju sklepu internetowego.

Które rozwiązanie jest lepsze pod kątem pozycjonowania?

Porównując gotowe rozwiązania z własnym oprogramowaniem można śmiało stwierdzić, że pod kątem SEO zdecydowanie lepiej wypadają platformy dedykowane. W przypadków gotowych platform do rąk dostajemy proste narzędzia SEO, które ułatwiają jedynie skonfigurowanie prostych rzeczy. Jeżeli zależy nam na perfekcyjnej optymalizacji sklepu internetowego pod kątem pozycjonowania to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest własne oprogramowanie, takie jak np. Magento lub Drupal Commerce.

KS
Artykuł przygotowano we współpracy z smartbees.pl/uslugi/sklepy-internetowe.

[Głosów:4    Średnia:4.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ